Adapazarı Şeker Fabrikası katı atık su arıtma tesisi açıldı.

Adapazarı Şeker Fabrikası tarafından tesis bünyesinde kurulan katı atık su artıma tesisi, düzenlenen törenle hizmete alındı.
Adapazarı Şeker Mahallesi’ndeki fabrika bahçesinde düzenlenen törende konuşan Adapazarı Şeker Fabrikası Genel Müdürü Hasan Çapraz, ileri teknolojiyle hazırlanan katı atık su arıtma tesisinin kısa süre içerisinde 20 milyon liralık bütçeyle hazırlandığını söyledi.

Farklı illerde bin 837 çiftçiyle 78 bin dekar alanda pancar ekimi gerçekleştireceklerini anlatan Çapraz, “Bu istihsalden 62 bin ton şeker, 20 bin ton melas, 120 bin ton civarında yaş küspe üretmeyi planlıyoruz. Adapazarı Şeker ailesi olarak, sizlerin sofranızda, çayınızda kahvenizde hayatınızın her köşesinde hayatınızı tatlandırmakla kalmayıp aynı zamanda maya sektörünün temel girdisi olan melası da üreterek ekonomik döngünün içerisinde en önemli yapı taşı oluyoruz. Bununla kalmayıp hayvancılık sektörüne 120 bin tonluk yaş küspe tedariği sağlayarak bu sektörün de yaşanması ve yaşatılması için gerekli girdiyi sağlıyoruz dedi.

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu da devlet yönetmekle ticari kamu iktisadi şirketleri yönetmenin birbirinden farklı olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:”Burada güzel bir tesis var. Binlerce işçi çalışmış, emekli olmuş. Sakarya’nın imar ve ihyasına büyük bir katkısı olmuş. Doğrudan doğruya burada çalışanlar olduğu gibi, dolaylı yoldan birçok katma değerle istihdam oluşturmuş. Sakarya ekonomisi için son derece önemli. Çevre ve dünyanın düzeni insanlar gibidir. Ülker ailesi son derece önemli işlere imza atan büyük bir firma. Böyle ciddi ve kurumsal bir firmanın bu işletmeyi alması ve işletmesi sürdürebilir olması açısından son derece önemli ve Sakarya için bir şans. Burada bu tesisin kazanılmasını çok önemli bir şans olarak görüyorum. İnşallah güzel bir şekilde çalışır ve çevreyi hiçbir zaman kirletmez. Türkiye’nin şeker açığı var malum ve pahalıya mal ediyoruz. Böyle güzel tesisler oldukça rekabet edilebilir ve sürdürülebir bir duruma gelir inşallah.”

Konuşmaların ardından tesisin açılışı kurdele kesilerek yapıldı.
Haber : Mehmet KARAKAŞ

Advertisement

Henüz bir yorum yok, Şimdi Yorum yaz.

Bir Yorum Yazın

 

— Zorunlu *

— Zorunlu *