Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin bugün yapılan Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’na Karasu için önem değeri olan 38. Madde onaya sunulurken oy birliği ile kabul edildi.

PEKİ O MADDE NEDİR NE ANLAM İFADE EDİYOR .?

38.5/296- İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının, Karadeniz Kıyı Protokolü hükümleri çerçevesinde Kaynarca, Karasu ve Kocaali kıyı şeridini kapsayan alanların Kaynarca ve Kocaali kısmının, hasılatın % 4’ünün belediyemize ödenmesi karşılığında işletme hakkının BELPAŞ’a devri, Karasu sınırlarını kapsayan alanın ise kıyı protokolünün yetkileriyle birlikte işletme ve işlettirme haklarının Karasu Belediyesine devrine ilişkin 05.05.2022 tarihli ve 45671 sayılı yazısı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Karasu, Kocaali ve Kaynarca Kıyı protokolü ile BELPAŞ’a devri gündeme gelirken Karasu bunun dışında kalarak işletme ve işlettirme hakkını kendilerinde kalmasını uygun görürken konu meclise taşındı.

PEKİ NE OLACAK

Devir sonunda Karasu sahillerindeki yürütülen çalışmalar içinde en önemli detay ise Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin 82 Kişilik Arama Kurtarma faaliyetleri ile bölgede 4 Jetski – 1 Zodiak Bot, toplam 43 Cankurtaran Kulesi ile zaman zaman 24 saat esaslı görev icra ederken, meclisin onayından geçen 38. Madde ile tüm sorumluluk Karasu Belediyesi’ne geçmiş oldu.

KRİTİK SÜREÇ

Buna bağlı olarak yeni sezon başlaması ile aradaki 30 günlük bir süreç zarfında boşluk olurken yürütme konusunda ne gibi adımlar atılacak zamanla netlik kazanması bekleniyor.

BAŞKANDAN VİCDAN HİSSİYATI

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Karasu Belediye Başkanı’nın meclis toplantısına katılmadığına işaret ederek ‘Bu kararda her türlü vicdan-i sorumluluk Karasu Belediyesindir’ dedi.

BAŞKAN NE DEDİ.?

Karasu meclis üyelerimiz burada mı? Belediye başkanımız olmadığı için soruyorum. Aslında grup toplantısında gündeme getirecektim ama belki bu toplantıda gelir diyerek buraya aksattık. Şİmdi bu tarihi bir proje. Yani hem Kocaali için hem de Kaynarca için gerçekten şehrimiz için. Her zaman olmaz. Biz burada ciddi bir riske giriyoruz.

Büyükşehir olarak o sahillerimizi Düzce sınırından Kandıra’ya kadar o sahillerde tarihi bir sahil yapmak istiyoruz. Ciddi hayallerimiz var. Şimdi burası hem Kocaali hem de Kaynarca’dan Allah razı olsun. Ama Karasu niçin tedirgin oldu bilemiyorum. Karasu sanki orada bizim bir Büyükşehirin park yeri var onu alacakmış gibi dediler. Öyle bir şey yok. Tekrar Karasu Belediyesi’ne vereceğiz, çalıştıracak. Prosedür gereği Belpaş’a devri yazıyor.

Karasu niye burada bir imtina etti anlayabilmiş değilim. Hiç bir kaybı olmayacak. Sahil park zaten Büyükşehirin yaptığı proje, bunu da işleten Karasu Belediyesi. Biz Karasu Belediyesi’ne vermişiz zaten geri alacak değiliz. İnşallah orasını tarihi bir proje yapacağız. Sakarya için çok önemli projeler olacak. Karapürçek’ten sonra en önemli projelerden biri o olacak. İnşallah bu konuda desteğinizi bekliyoruz. Karasu’da ki arkadaşlarımızın meclis üyelerimizin ve başkanımıza söylüyorum bu projeyi bölmeyin. Biz devam edeceğiz yolumuza.

Yarın üzüleceksiniz, koruma yapamayacaksınız. Dalgıçtır, itfaiyedir, kurtarıcıdır, jet-skidir, bottur, onlara bütçeniz bilmiyorum yani yaparız dediniz. Yaparsanız buyurun o zaman. Ama ben üzülüyorum. Yapacağınız konusunda. Karasu her şeyi yapar da üzülüyorum. Yani ola ki bir aksaklık olur, Büyükşehir bunları üstlenmiş, ellemeyin yapsın. Karasu’ya ne zararı var. Faydası var zararı yok. Karasu bizim ayrı bir yerimiz değil ki , bizim parçamız. Bizim bütünümüzün bir parçası. Onun için konuyu meclis üyelerim lütfen dedikodulara göre değil, ben bugün duydum.

Başka amaçlar duydum üzüldüm. Alakası yok, ilgisi yok. Bazı endişeler gündeme geldi, alakası yok ilgisi yok. Bak bu tren kaçıyor. Bu meclisten artık geçti. Bir dahaki mecliste ne olur bizi de dahil edin deyin sizde ve başınız ağrımasın. Yoksa üzüleceksiniz. Kolay bir iş değil. Bana sorun. O kurtarma ekiplerinin durumunu bana sorun. Orada ekiplerin hangi şartlarda çalıştıklarını bana sorun. Elimiz, kulağımız, gözümüz hep orada. Ne olur iyi niyetlerle bakın. Burada art niyet yok ki. Karasu’ya zarar verecek bir şey yok ki.

Karasu’ya biz zarar veriri miyiz, var mı böyle bir şey ya. Hangi ilçeye zarar veririz biz ya. Benim ilçem yok ki. Benim ilçem sizsiniz. Dolayısıyla bu konuda ben tarihi fırsattır, ne olur fırsatı kaçırmayın. Bu projeler bir daha olmaz. Biz Sakarya’yı baştan aşağı yatırmışız masaya. Nerede ne olabilir, nasıl kalkınabiliriz, nasıl istihdam sağlayabiliriz, nasıl gelir düzenlerini arttırabiliriz, biz gece gündüz buna çalışıyoruz.

Bu fırsat geçmez ele. Öyle metruk kalır gider. Ben Karasu’nun 20 yıl evvel öncesini de biliyorum, 15 yıl öncesini de biliyorum. O zamanlar orada bizim parkın olduğu yerde baraklar vardı, orada kalırdık denize girerdik. O günüde biliyorum, bu günüde biliyorum. Böyle bir proje fırsatı varken bu fırsatı kaçırmayın. Kaçırırsanız vebali sizindir. Ne olur bu vebale girmeyin, gelin bütünlüğü bozmayın hep beraber size hiç zarar gelmeden menfaatlerinizle projeler oluşturalım ve sahilimizi herkesin imrendiğini, Türkiye’de parmakla gösterilen bir sahile getirelim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir