Sakarya’nın Karasu ilçesinden 18 Ekim 2022 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanından Arnavutluk’un Başkenti Tiran’a turist olarak giden Recep Tayyip Altındal, Uluslararası Havaalanı olan ve Rinas Uluslararası Havaalanı olarakda bilinen yere indiğinde pasaport işlemleri sırasında havaalanı polisi tarafından ırkçı muameleye maruz kalarak deport edildi.

İddialara göre işlem sırasında kendisine sıra geldiği halde tekrar tekrar arka sıralara polis tarafından yönlendirilen Altındal, en son elinden cüzdanı ve telefonu alınarak havaalanı içinde bir odaya götürüldü. Burada 24 saat aç bırakıldığını ifade eden genç, daha sonra Karasu’da bulunan annesini arayarak yardım istedi. Bu süre zarfında konsolosluk tarafı ile iletişim kurularak sonuç alınamadığını anlatan Münevver Altındal, benim oğlumla neden ilgilenilmedi ve Arnavutluk hükümetinden biz bir açıklama bekliyorum. Benim oğlumun adı Recep Tayyip olduğu için mi bu muamele gördü, biz Türk vatandaşı olarak buna maruz kalmasını kaldıramıyorum, yetkililerin bunu görmesini ve neden yetkililerin benim oğlumu almasını beklerdik diye ifade etti.

Biz İnsan Hakları mahkemesine başvuruda bulunup, Cumhurbaşkanımızdan yardım istiyoruz havaalanından o görüntüleri istiyoruz dedi.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir