Sakarya’nın Karasu İlçesinde yer alan IC İÇTAŞ Karasu Limanı bugün tarihi gün yaşayarak Lojistik seferlerine bir yenisini daha ekleyerek Romanya – Köstence İlk Ro-Ro seferlerine gece 23:00 itibarıyla başlıyor.

IC İÇTAŞ Karasu Liman Pazarlama sorumlusu Furkan Atar’ın yaptığı açıklamada ” Bugün hem Karasu Limanı hemde Türkiye için tarihi bir gün Avrupa’ya yeni bir ulaşım rotası faaliyete geçiyor. Sakarya Karasu Limanı ile Romanya Köstence Limanı arasında düzenli Ro-Ro seferleri başlıyor. Bu seferler 2 Günde bir düzenlenecek. Bu oldukca önemli ihracatımızda önemli bir artış var Türkiye ihracatında, yalnız Bulgaristan geçişi sebep olduğu beklemelerden dolayı önemli kayıplar yaşanıyor. Maddi külfetler mevcut ihracatcının ve taşımacının üzerinde. Bu hatla beraber bu beklemeler ortadan kalkacak, Karasu Limanından çıkan bir gemi 13 saatte Köstence Limanı’na varmış olacak. Liman işlemlerini de kattığımızda 24 saatte Avrupa sınırlarına girmiş paymış oluyor ihracat yükü.

Bu hatta baktığımızda ise yükün kapasitesi ilk yıl 60 Bin adetlik bir beklentimiz var ama bu Kapıkule ve Hamza Bey istatistik potansiyeline baktığımızda burada potansiyel daha da fazla, burada özellikle Avrupa’dan gelen gurbetçiler içinde İstanbul’u baypas edip direkt Anadolu’ya bağlanması mevcut ki gurbetçi trafiğimiz yıllık 2 Milyondan araçtan  fazla trafik var. Bunların hepsini bekleyerek görecez. Bu Karasu Limanı 2017’de faaliyete geçti. BU altyapı projesi Limanın stratejik önemi kendini gittikçe ortaya çıkarıyor bu hat hattın buradan kurulması da bunun önemli bir göstergesi. Tekrar Hayırlı Olsun ifadesinde bulundu.

Karasu Limanı Haber ve Haberleri

Yorum Yaz..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir