Karasu’da beklenen gün geldi ve ilk olarak tır ve yük taşımacılığı olacak olan seferlerin sonrasında yolcu taşımacılığıda gerçekleşecek.

Ro-Ro seferine çıkacak Sealines firması işletmesinde olan 100 Standart TIR kapasiteli (90 kabin ve 250 yolcu, 60 Frigo TIR) “MV URD SEA LİNE ” isimli geminin yüklenmesiyle ilgili çalışmaları yerinde takip ederek bu akşam saat 22.00’de Romanya’nın Köstence şehrindeki DP World Limanına hareket edecek olan MV URD SEA LİNE Ro-Ro’sunu 17:00’da kurdela ile ilk tırı yüklemiş oldular.

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı Ro-Ro Seferleriyle ilgili olarak “İlçemizi Avrupa ülkeleriyle yapılan ticarette lojistik bir güzergah yapacak, büyük önem arz eden Romanya seferleri, Karasumuza ve ülkemize hayırlı olsun. İlçemizden Romanya’ya uzanan seferler sayesinde ticari firmaların, sınır kapılarında uzun süre beklemeleri gerekmeyecek ve buralarda karşılaşılan sorunlar yaşanmayacak. Ayrıca nakliye süreleri ve maliyetlerinin azalması da ticarette büyük bir avantaj oluşturacak.

Ayrıca Avrupa’dan Köstence Limanı kullanılarak Karasu Limanı’na ve Türkiye üzerinden transit olarak üçüncü ülkelere gidecek olan araçlar için de bu yeni güzergâh, alternatif olacaktır. Pek çok avantaj ihtiva etmesi vesilesiyle Karasu’yu Avrupa ülkelerine yapılacak ihracatın artışında güçlü bir potansiyel haline getirecek bu seferlerle Türkiye ve ilçemiz kazanmış olacak. Karasu Limanında görevli olan tüm kamu kurumları ile IC İçtaş Sakarya Karasu Limanı İşletmesine hattın sorunsuz çalışmasıyla ilgili vazifelerinde başarı ve kolaylıklar diliyorum. Ro-Ro Seferlerinin ilçemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum.” İfadelerini kullandı.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir